Odrážadlá Firstbike - dobré rady

Kategórie
 
 
 
 

Odrážadlá Firstbike - dobré rady

Prvý detský bicykel? Bez pedálov!

V posledných rokoch ich vídame v parkoch, na detských ihriskách aj cyklotrasách čím ďalej tým častejšie - odrážadlá pripomínajúce bicykel, ktorým však na prvý pohľad niečo chýba. Prečo nemajú pedále? Pretože ich malé deti nepotrebujú a výučbu jazdy na bicykli im skôr komplikujú. Deti s nimi bojujú, často ťažký prevod bicykla neušlapú alebo šliapu dozadu. Naproti tomu odrážanie je im blízke: majú neustály kontakt nožičkami so zemou, kedykoľvek si nimi môžu pribrzdiť, a tak sa cítia oveľa istejšie. Rodinné prechádzky sú výrazne dlhšie - malý cyklista na takom odrážadle prejde bez námahy veľký kus cesty, a to aj v teréne. Kopec, ktorý by na bežeckom páse nevyšlapal, na bicykli jednoducho vybehne.

Bez prídavných koliesok

Bicykle bez pedálov sú skutočnou revolúciou vo výučbe jazdy na bicykli - už dvojročné deti sa na nich naučia držať rovnováhu. Úplne samé, intuitívne. Už za nimi nemusíte behať, pridržiavať ich za sedlo a kričať na ne. Deti sa odrážajú, dobre sa bavia a ani si nevšimnú, že jazdia s oboma nožičkami vo vzduchu a drží balans. A okolo piateho roku, keď sú už vyššie a silnejšie, prejdú rovno na šliapací šestnástkovej či dvadsiatkový bicykel bez postranných koliesok.

Bez zbytočných kíl

Pri výbere prvého detského bicykla si málokto uvedomí, že šliapací bicykel býva až trikrát ťažšie, než bicykel bez pedálov. Hmotnosť bicykla je ale pre malé dieťa i jeho rodičia veľmi dôležitá. Babičky a dedkovia k narodeninám či pod stromček stále zaobstarávajú tie "osvedčené" šliapacie bicykle s bočnými kolieskami. Robí tak v dobrej viere, že sa ich vnúčik naučí niečomu novému a bude vo väčšom bezpečí. Dvojročné či trojročné dieťa však takýto bicykel často ani nedvihne a nadšenie z nového a nijak lacného vozítka čoskoro vyprchá. Stačí sa však zamyslieť nad pomerom hmotnosti dieťaťa a hmotnosti šlapacieho bicykla. Akože by sa vám páčilo jazdiť na bicykli, ktoré váži skoro toľko, čo vy sami?

Bez brzdy? Nezmysel!

Čo delí bicykel bez pedálov na bezpečné a nebezpečné, je v prvom rade to, či sú vybavené dobre ovládateľnou ručnou brzdou zadného kolesa alebo nie. Dvojročné dieta ju nepoužíva a obvykle ani nepotrebuje. Avšak trojročné, štvorročné či päťročné dieťa sa bez spoľahlivého brzdného systému rozhodne nezaobíde. V rýchlosti, ktoré je v tomto veku schopné dosiahnuť, už nemôže bezpečne zastaviť len nôžkami. Zaobstarať dieťaťu odrážadlo bez brzdy je preto veľmi krátkozraké. Navyše ak si dieťa osvojí ručnú brzdu, bude na šliapací bicykel ešte pripravenejší.

Správne sedlo

Jednostopové odrážadlo by nemalo mať bežné cyklistické sedlo - dieťa sa tu neopiera o pedále, takže by z neho pri jazde s kopca schádzali. Vhodnejšie sú sedátka tvarom pripomínajúce konské sedlo. Pri výbere konkrétnej značky porovnajte najnižšiu možnú polohu sedadla, aby ste sa potom na ten veľký darček nechodili dlho len pozerať do garáže. Keď si na neho sadne dvojročné dieťa, musí mať celé chodidlá na zemi, nie len špičky. Dobré bicykle bez pedálov s vaším potomkom tiež plynule rastie - jedna či dve predvŕtané dierky na sedlovke nie sú ideálne, takto vopred dané polohy totiž nemusia zodpovedať aktuálnej výške vášho potomka. Ak máte viac detí vo veku od 2 do 5 rokov, oceníte aj ľahko meniteľnú výšku sedátka - náradie so sebou na prechádzky asi nosiť nebudete.

Bez šrámov

Zmierte sa s tým, že so svojím FirstBikeom dieťa nebude jednať v rukavičkách. Pohodí ho, kde sa mu zapáči, do čohokoľvek narazí, často mu spadne. Zamerajte sa preto na materiál, z ktorého je vyrobený rám bicykla. Prejdite cez neho rukou a zbystrite, keď narazíte na nejakú ostrú hranu, vystupujúce skrutku, voľný drôt či nechránené rukoväte. O to všetko by sa vaše dieťa mohlo ľahko poraniť. Niektorí výrobcovia idú ešte ďalej - konštruujú odrážadlá tak, že sa ich riadidlá nemôžu pretočiť, pádov je tak oveľa menej a deťom sa ľahšie udržuje smer.

Bez helmy? Ani náhodou!

Pomaly si zvykáme na rovnicu bicykel = helma. Pre kolesá bez pedálov však platí dvojnásobne. Deti na nich dokážu byť často rýchlejší, než na bežeckom páse. Čím skôr si na helmu zvyknú, tým lepšie. Pomôže, keď ich zapojíte do výberu, budú k nej potom mať lepší vzťah. Aby helma plnila svoj účel, nesmie byť dieťaťu voľná a na hlave sa nesmie hýbať všetkými smermi. Nasaďte ju vodorovne, aby chránila čelo a spánky, a potom ju otočným skrutkou na zátylku utiahnite. Až potom nastavte a zapnite remienky pod bradou. Nezabudnite, že vaše dieťa musí byť tiež dobre vidieť. Pomôže pestrofarebné oblečenie, ale oveľa účinnejšie sú reflexné prvky na bicykli, na helme a oblečenie.

 
 
 
Reklamné okno
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia