Všetky AKCIE na jednom mieste nájdeš TU

Doručenie cez Packetu len 3€
na výdajné miesta a Z-boxy v SR a ČR


Ako správne kúpať drobčeka?

 
 

BLOG - Ako správne kúpať drobčeka? 1Kúpanie dieťatka je činnosť, ktorú povinne čaká každú novú mamičku. Netreba mať však strach, hravo ju zvládnete ľavou zadnou. V dnešnom článku sa pozrieme, na čo si dávať pozor a ako zvoliť ten optimálny postup.

 

Všeobecné informácie

Prvých 24 hodín po narodení ratolesť určite nekúpeme (maximálne ju len utierame handričkou). Novorodenec sa totiž po pôrode učí regulovať teplotu svojho telíčka. Po tomto prvom kritickom dni, si už sami vyberiete podľa svojej preferencie, či kúpanie nastavíte na každodenné, obdenné alebo s ešte menšou frekvenciou. Vo všeobecnosti sa však odporúča nastaviť kúpanie na 2x či 3x do týždňa. V prvom roku to bude bohato stačiť. Častejšie kúpanie by totiž mohlo viesť k zvýšenému vysušovaniu pokožky, čo by mohlo spôsobiť problémy zase v inej oblasti. Samozrejme, ak sa dieťatko príliš potí, je to výnimka. Špecifickým prípadom je umývanie pri výmene plienky pod tečúcou vodou (genitálie musia byť niekoľkokrát do dňa umyté).
 

BLOG - Ako správne kúpať drobčeka? 2Pred kúpaním

Pred samotným kúpaním je potrebné pripraviť miestnosť, v ktorej bude kúpanie prebiehať. Ak zvolíte kúpeľňu, musí v nej byť dostatočné teplo. V prípade, že si vyberiete inú miestnosť, nemôže tam zas byť prievan, okná aj dvere budú musieť byť zavreté. Všeobecne platí, že jeden priestor by mal slúžiť na vyzliekanie, kúpanie, osušenie a oblečenie. Teplota v miestnosti by mala mať hodnotu niekde medzi 22 až 25 stupňov.

 

Čo treba mať prichystané

BLOG - Ako správne kúpať drobčeka? 3

Prichystané by ste mali mať plienky, detské osušky, čisté oblečenie, prebaľovaciu podložku a prírodnú kozmetiku pre dieťa (určite sa vám zíde jemné detské mydlo a za studena lisovaný detský olej). Všetko toto treba mať po ruke, aby ste neodbiehali od bábätka a neprenášali ho z tepla do zimy, keďže ako sme spomínali, je na tieto zmeny veľmi citlivé.
 

V čom kúpať

Je skutočne na vás v čom budete vaše dieťatko kúpať. Záleží od vašej preferencie, či zvolíte umelú vaničku, vedierko, misku, veľké umývadlo alebo veľkú vaňu. Zvážte, čo by vám najlepšie vyhovovalo a do čoho by ste chceli zainvestovať. Je potrebné však myslieť na to, že dieťatko musí byť chránené pred potenciálnym udretím alebo popálením. Veľká vaňa je vhodná pre dieťatko až keď má 3 až 4 mesiace.
 

BLOG - Ako správne kúpať drobčeka? 4Príprava vody

Do kúpeľa by ste najskôr mali liať studenú a až potom horúcu vodu. Dolievajte ju a premiešavajte až dokým samotná voda nebude mať 37 stupňov. Má totiž prirodzený charakter, nakoľko je na takúto teplotu zvyknutý z maminkinho bruška. Existujú 2 jednoduché spôsoby ako ju môžete zmerať - 1.teplomerom alebo 2.ponorením svojho lakťa. Voda nesmie ani príliš páliť a byť ani príliš chladná. Ak zvolíte vaničku, voda v nej by mala siahať do výšky 10 až 15 cm. Vo vedierku by však mala byť vyššia, aby sa v ňom dieťatko mohlo pohodlne usadiť. Pre niektoré detičky je vhodnejšie, keď majú pokryté aj ramená, no je to veľmi individuálne, treba vyskúšať aký variant sa bude vášmu drobčekovi najviac pozdávať.
 

Počas kúpeľa

BLOG - Ako správne kúpať drobčeka? 5Tesne pred samotným kúpaním odporúčame ako tip ovlažiť dieťatko namočenou utierkou. Potrite mu tváričku z dôvodu zvyknutia si a následne môžete ísť na to. Ak treba, tak mu očistite aj špinavý zadoček. Tvár aj s vláskami môžete zmáknuť hneď a až potom sa venovať zvyšku telíčka. Treba myslieť na to, že bubíka by ste mali kúpať bruškom nahor. Princíp je taký, že je pohodlne a bezpečne opretý hlavičkou o predlaktie a vodu postupne nalievate jemne na jeho telíčko, nech mu nie je zima. Rukou ho pridržiavate a zároveň podopierate jeho malý zadoček. Až vtedy keď dieťatko dokáže držať hlavičku dostatočne pevným spôsobom samostatne, môžeme zvoliť uchopenie pod pazuškami. Pri umývaní sa špeciálne zameriavame na špecifické miesta akými sú záhyby a taktiež intímne partie. Taktiež by sme chceli upozorniť na fakt, že dieťatko nemôže byť ponorené v kúpeli celé, v prípade že ešte nemá zhojený pupočník. Ak kúpeme drobčeka vo vaničke, je možné do nej umiestniť aj protišmykovú podložku z dôvodu praktickosti a bezpečnosti pred úrazmi.
 

Po kúpaní

Po kúpeli treba ratolesť čo najrýchlejšie osušiť. Znova dbajte špeciálne na oblasť záhybov. Osušenie prebieha jemným spôsobom bez šúchania. Princíp je taký, že zľahka pritláčame osušku o malé telíčko, aby došlo k odsaniu prebytočnej vody. Veľmi praktické sú detské osušky s kapucňou, z toho dôvodu, že dieťatko stráca veľa tepla cez hlavičku. Po osušení treba mazať pokožku dieťatka len ak má kožné problémy ako napríklad v prípade šupinatej a suchej pokožky, taktiež plienkovej dermatitídy. Po úspešnom osušení sa snažíme ho čo najrýchlejšie obliecť, nech je čo najskôr v teplúčku.

Tak a sme hotoví, do skorého kupkania!