Ako vybrať ten správny cumlík?

 
 

Cumlík je aj napriek svojim malým rozmerom veľmi dôležitou súčasťou výbavičky pre vášho drobčeka. Umožňuje mu relaxáciu po náročnom dni a pokojný prechod do spinkacieho režimu. V dnešnom článku sa pozrieme, aké typy cumlíkov poznáme, na čo sa treba zamerať pri ich výbere a na podstatné atribúty, ktoré každý cumlík musí mať.

 

 

Z hľadiska tvaru poznáme typy cumlíkov guľaté, symetrické a anatomické (zrezané).

Z hľadiska materiálu latexové (do žlta) a silikónové (priehľadné bez farby). Latexový typ má príjemnejší povrch, silikónový má zas výhodu z hľadiska držania tvaru. Záleží od vašej preferencie pre ktorý sa rozhodnete, no platia určité všeobecné zásady, ktorých sa treba držať:

Vhodná veľkosť cumlíka

V závislosti od veku dieťatka sa odvíja aj veľkosť daného cumlíka. Poznáme členenie od 0 do 6 mesiacov, od 6 mesiacov do 18 mesiacov a od 18 mesiacov. Existuje však aj druhé členenie, ktoré je trocha odlišné. Prvá kategória je rovnaká 0 až 6 mesiacov, druhá je 6 až 12 mesiacov a posledná 12 až 36 mesiacov. Na obale každého cumlíka by mala byť spomenutá informácia o vhodnosti cumlíka z hľadiska veku.

Bezpečnosť a hygienický štandard

Správny cumlík by mal mať hygienicky testovaný a mať vysokú úroveň bezpečnosti. Tieto dve podmienky ľahko zabezpečíte výberom produktu, ktorý deklaruje splnenie prísnych noriem, čím výrobca dbá na jeho vysokú kvalitu.

Pravidelná kontrola a výmena cumlíka

Ak sa cumlík poškodí, je potrebné ho ihneď vymeniť za nový. Z dôvodu čo najväčšej bezpečnosti dieťatka ho pravidelne kontrolujte, či je v poriadku. Myslite však na to, že pri nákupe nového cumlíka je potrebné vždy zabezpečiť cumlík v identickom tvare, aký bol ten predchádzajúci. Týmto spôsobom ušetríte ratolesti aj sebe nejaké tie starosti.

Čistenie a starostlivosť o cumlíky

Z dôvodu čo najväčšej čistoty a bezpečnosti musí byť cumlík uchovávaný v bezpečnej uzatvárateľnej nádobke poprípade stačia aj hygienické krytky. Taktiež je potrebné myslieť na pravidelné sterilizovanie cumlíka.

Cumlík musí byť:

  • Označený značkou výrobcu (vrátane gumičky)
  • Správny cumlík by mal mať pribalený návod na použitie a sterilizáciu
  • Cumlík musí držať celý pevne pokope
  • Gumička z latexu by mala byť mäkká a elastická
  • Povrch karičky by mal byť čo možno najhladší a mať bezpečný charakter
  • Otvory na ventiláciu sú taktiež veľmi dôležité