Všetky AKCIE na jednom mieste nájdeš TU

Doručenie cez Packetu len 3€
na výdajné miesta a Z-boxy v SR a ČR


Detský fusak na zimu – ako si vybrať správne, aby bolo vaše bábätko spokojné?

 
 

Zimné mesiace sú za rohom a veľa mamičiek rozmýšľa, aký fusak by bol vhodný pre ich malé ratolesti. Kladú si otázky týkajúce sa jeho materiálu, účelu, strihu alebo či bude vhodný pre tvar ich kočíka. Existuje množstvo parametrov, ktoré je potrebné brať do úvahy, a preto sa pokojný výber krásneho fusaku môže zmeniť na skutočný stres. Množstvo času strávite hľadaním, zo všakovakých rozdielnych informácií budete mať akurát tak ťažkú hlavu a vášmu malému bábätku začne byť počas toho už možno aj zima. My vás však chceme týchto strastiplných chvíľ ušetriť, a preto sme pre vás spísali rady, ktoré vám nepochybne pomôžu  zorientovať sa v spomínanom fusakovom chaose.

 

Materiál hrá veľkú úlohu

Ak ste sa kedykoľvek pýtali sami seba, ktorý materiál je pre vaše dieťatko ten najvhodnejší, odpoveď vás zrejme nepoteší - optimálny materiál fusaku totiž neexistuje. Žiaľ, je to tak z dôvodu veľkej variability lokality v ktorej žijete. V meste vám postačí fusak vyrobený z kombinácie syntetickej látky, ktorá zadržiava vlhkosť alebo z materiálu fleece či plyš. Je vynikajúci v tom, že na jednej strane udrží vaše bábätko v teple, no na druhej strane sa v ňom nespotí, keďže je priedušný. Výnimkou je horské prostredie, ktoré si vyžaduje vysoko nadštandardnú starostlivosť z dôvodu odlišných požiadaviek na termoreguláciu malého telíčka vášho dieťatka. V súčasnosti sú na trhu veľmi kvalitné fusaky vybavené špeciálnou membránou, ktoré dokážu sofistikovaným spôsobom udržiavať teplo vo vnútri fusaku. Fungujú na efektívnom princípe odrážania telesného tepla naspäť od dieťatka tak, aby sa zamedzilo jeho zbytočným únikom. Táto membrána má však v rukáve ešte jednu fantastickú výhodu - fusaky sú vďaka nej odolné proti vetru a vode, no stále si zachovávajú svoju priedušnosť. Z tohto dôvodu bude vaše bábätko šťastné, keďže bude mať zaručený suchý neupotený fusakový pobyt.

 

Porovnanie prírodnej vlny s materiálom fleece a plyšom

Ako sme spomínali v úvode, výber vhodného materiálu fusaku závisí aj od jeho účelu. Štandardne vám na krátke prechádzky v meste či prírode bohato postačí fusak s vnútrom vyrobeným z materiálu fleece alebo plyšu v nižšej cenovej kategórii. Počas tuhých zimných dní je však potrebné siahnuť po fusaku z ovčej vlny, ktorý je síce o niečo drahší, no má vyššiu úroveň kvality. Tento druh fusakov má bezkonkurenčné termoregulačné vlastnosti a z vášho dieťatka “nebude snehuliak” ani v tých najväčších mrazoch. Taktiež sú ideálnym riešením pre bábätká, ktoré majú tendenciu sa viac potiť a pre tie, ktoré sa v umelom materiáli necítia príjemne. Ovčia vlna je predsa len prírodný materiál, a čo najväčšia prirodzenosť sa vždy len a len pozitívne prejaví na zdraví vášho dieťatka. Detská pokožka môže dýchať, neprehrieva sa a vaša malá ratolesť sa bude tešiť dobrej nálade.

Fusak vybraný, idem sa oň starať

V závislosti od zvoleného materiálu fusaku sa odvíja aj jeho údržba. Všeobecne koluje medzi mamičkami domnienka, že syntetický fusak sa ľahšie čistí a udržiava v dobrom stave ako ten z prírodnej vlny. Nie je to však úplná pravda, keďže s vlnou si hravo poradíte vyčesaním alebo umytím vodou s prípravkom lanolínu. V súčasnej dobe už vlny rozumne obsahujú aditíva, ktoré napomáhajú rýchlejšiemu schnutiu, rovnako ako aj v prípade fleece materiálu či plyšu. Určité typy prírodných materiálov je možné dokonca prať na 30 stupňov, ak to však samozrejme uvádza výrobca. V prípade umelých materiálov môžete podľa informácií uvedených v príbalovom letáku fusak buď utrieť alebo taktiež vyprať ako ten prírodný.

Pevne dúfame, že vám spomínané rady pri výbere ideálneho fusaku pomôžu a zvolíte ten, ktorý vyčarí úsmev na tvári nielen vám, ale aj vášmu dieťatku. Držíme vám palce!