Aký typ ľahu v kočíku je ideálny pre vaše dieťatko?

 
 

V súčasnej dobe sa mamičky častokrát môžu stretnúť s veľkou polemikou ohľadom korýtkového ležania a ležania s rovným ľahom v kočíkoch. Niekto je za, niekto proti, ostatní sa nevedia rozhodnúť. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli k tejto téme vyjadriť, keďže si myslíme, že by vám nejaký ten článok mohol pomôcť túto záhadu rozlúštiť.

O čo vlastne ide?

Športové kočíky existujú v rôznych prevedeniach z hľadiska štýlu ležania dieťatka. Buď v ňom môže drobček ležať v polohe úplného rovného ľahu (rovníci) alebo v miernom zaklonení v polohe “vyložených nožiek” (korýtnici).

Prečo “korýtnici”?

Výrobcovia sa pri ich navrhovaní snažili o dosiahnutie prirodzenej polohy napodobňujúcej “9 mesačný dovolenkový pobyt v maminom brušku”. Podľa nich sú na stočené polihovanie dieťatká zvyknuté, keďže v ňom nejaký ten piatok fungovali. Taktiež argumentujú, že je táto pozícia úľavová, napríklad pri nepríjemných bolestiach malého bruška. Tento typ šporťákov je taktiež efektívny pri refluxe alebo soplíkoch. Tvrdia, že športový kočík s rovným ľahom je problematický z toho hľadiska, že sa v ňom môže dieťatko zosunúť do nepríjemnej polohy. Týmto spôsobom sa ocitne vo zvláštnom “polosede” s medzerou pod chrbtíkom, ktorý sa musí vypodložiť inak by sa dieťatko mohlo cítiť nekomfortne. Argumentujú, že naopak v korýtku je malá riťka ratolesti tam kde má byť a nezošuchuje sa dole.


Prečo “rovníci”?

Na druhú stranu sú na trhu taktiež aj výrobcovia, ktorí takúto polohu neodporúčajú a snažia sa poukázať na fakt, že malá ratolesť v šporťáku jednoducho musí byť vystretá, bez pokrčených kolienok zodvihnutých a pritiahnutých smerom k brušku v záujme správneho držania telíčka.

Čo sa týka nás, sme nestranní. V našej ponuke nájdete kvalitné kočíky výborných značiek, ktoré ponúkajú oba typy. Tento článok slúžil na to, aby si mamičky mohli lepšie predstaviť, čo má jeden aj druhý “do seba”.

Z hľadiska odporúčaní sa “korýtnici” hodia napríklad na výlety a návštevy, zatiaľ čo “rovníci” sú vhodnejší na kratšie prechádzky alebo nákupy.

Na záver by sme radi poukázali na fakt, že osobná skúsenosť je pri všetkých produktoch najdôležitejšia. Niektoré mamičky môžu totiž preferovať prvý typ, niektoré ten druhý, ďalšie budú spokojné s oboma. Najpodstatnejší je však pocit vášho dieťatka, ktoré keď bude spokojné, budete aj vy ako mamičky. Želáme Vám veľa šťastia pri výbere!